Bizimle iletişime geçin

Teknoloji

Chrome’un Bellek ve Güç Tasarrufu Modları Kullanıma Hazır

Geçtiğimiz aralık ayında duyurulan bellek ve güç tasarrufu modları Windows, Mac, Linux ve Chromebook uygulamalarında tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Geçtiğimiz aralık ayında duyurulan bellek ve güç tasarrufu modları Windows, Mac, Linux ve Chromebook uygulamalarında tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu. Yapılan güncelleme akabinde bu mod otomatik olarak yüklenmekte ve dileyen kullanıcılar Chrome Ayarları > Performans kısmından bu özelliği devre dışı bırakabilir. 

Bellek Tasarrufu Modu

Bellek tasarruf modu öbür sayfalara daha fazla kaynak sağlayabilmek için kullanılmayan sekmelerdeki bellekleri boşaltarak çalışmaktadır. Faal olarak kullanılmayan sitelerin sekmesi sekme şerifi kısmında hala duruyor lakin bellek boşaltıldığı için kullanıcılar sekmeye tıkladıklarında site yine yüklenmekte. Datalara nazaran bu mod Chrome’un bellek kısmını %30 oranında azaltmaktadır.

Chrome’un daha süratli çalışması için gerçekleştiren bellek tasarrufu modunun bir özelliği olan sekmenin yine yüklenmesini beklemek istemeyen kullanıcılar için de bir tahlil var. Tekrar yüklenmesini beklemek istemediğiniz siteyi “bu siteleri her vakit faal tut” listesine ekleyebilirsiniz. 

Enerji Tasarrufu Modu

Enerji tasarrufu modu sayesinde Chrome, art plan optimize süreçlerini gerçekleştirir ve görsel efektleri sonlandırır. Hasebiyle pil gücünden tasarruf etme imkanı sağlıyor. Bellek ve güç tasarrufu modu otomatik olarak etkinleştirildiğinde 2 seçenek ile karşılaşılır:

  1. Yalnızca pilim %20’den daha düşük olduğunda modu etkinleştir.
  2. Bilgisayarımın fişi çekildiğinde modu etkinleştir.
Kaynak: İndir
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ad Blocker Algılandı!

Reklamlarımız sizi rahatsız etmez, lütfen Adblock eklentisini web sitemizde devre dışı bırakın.

Refresh