Bizimle iletişime geçin

Teknoloji

Ekran Kartı Fiyatları Yükselişe Geçti

Ekran kartları her geçen gün performansları artarak piyasaya çıkmaya devam ediyor. Rekabet yüksek olduğu ekran kartı piyasasında fiyatlar yükselişe geçti. 

Ekran kartları her geçen gün performansları artarak piyasaya çıkmaya devam ediyor. Rekabet yüksek olduğu ekran kartı piyasasında fiyatlar yükselişe geçti. 

Ekran kartı fiyatları yükselişte

Geçtiğimiz yıl yaşanan pandemi ve kripto para madenciliği ile birlikte stok krizi ile karşı karşıya kalan ekran kartı piyasası inanılmaz fiyat artışlarına şahitlik etmişti. Pandeminin bitmesi, kripto paranın çöküşü ile birlikte azalan kripto para madenciliği ile birlikte fiyatlar kendine geldi ve fiyatlar kullanıcıların beklentilerine nazaran biçimlendirilmiş oldu. Lakin bu durum çok uzun sürmedi ve ekran kartı piyasasında fiyatlar yine yükselişe geçti.

Alman online bilgisayar mağazası olan Mindfactory bilgilerine nazaran ekran kartları 3 yılda ortalama 2 kat artış gösterdi. 2020 yılında baktığımızda AMD Radeon ekran kartlarının ortalama fiyatı 295 Avro etiketlere sahip iken Mindfactory 442 bin avroluk satış yapmıştı. Bu yıl ise AMD kartlarının ortalama fiyatı 600 avro olarak görünüyor ve Mindfactory 1 milyon avroluk satış yapmış. 2020 yılında AMD’nin birinci jenerasyon RDNA da premium ekran kartının olmaması satışına etkilediğini gösteriyor. Alman menşeili online bilgisayar mağazası Mindfactory’nin öbür verisine nazaran Nvidia kartlarının 2020 yılındaki ortalama fiyatı 426 avro iken toplam satış 855 bin avro olarak gerçekleşmiş durumda. 2023 yılında ise ortalama fiyat 825 avro ve toplam satış da 1.84 milyon avro olarak belirtilmiş.

Bu fiyat yükselişleri hem ekran kartı piyasasındaki talepten hemde yeni teknoloji ekran kartlarındaki mimari yapıdan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak: İndir
Continue Reading
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ad Blocker Algılandı!

Reklamlarımız sizi rahatsız etmez, lütfen Adblock eklentisini web sitemizde devre dışı bırakın.

Refresh